Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2159

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2163

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 2810
آموزش حسابداری - توسعه سامانه‌های آگرین

مفهوم و تعریف حسابداری

اگر شما یک کاربر مبتدی هستید که قصد یادگیری حسابداری را دارید با ما همراه شوید تا رفته رفته یک حسابدار حرفه ای شوید.

قبل از هر چیز لازم است با مفهوم و تعریف حسابداری آشنا شویم:

لازم است بدانید که تعریف های مختلفی از حسابداری وجود دارد. در گذشته حسابداری را فن شناسایی، ثبت، طبقه بندی،خلاصه سازی و گزارشگیری از رویدادهای مالی می دانستند اما در تعریف های های جدید، حسابداری را یک سیستم اطلاعاتی می دانند. پس با توجه به این دیدگاه می توانیم حسابداری را اینطور تعریف کنیم:

  • سیستمی که اطلاعات لازم را در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهد سیستم حسابداری است. این اطلاعات از طریق شناسایی و ثبت رویدادهای مالی جمع آوری شده و سپس طبقه بندی و خلاصه می شوند که به صورت گزارش ارائه می گردند.

به شکل زیر توجه کنید! مطابق این شکل، حسابداری یک سیستم اطلاعاتی، تمام اجزای ضروری یک سیستم را دارد.

نرم‌افزار حسابدری

همانطور که مشاهده می کنید ورودی سیستم اطلاعاتی حسابداری، رویدادهای مالی هستند که با انجام عملیات حسابداری بر روی آنها (پردازش)، گزارش های مالی مورد نیاز به عنوان خروجی سیستم تهیه می شود و در اختیار استفاده کنندگان قرار می گیرد.

گزارش های مالی محصول نهایی سیســتم اطلاعاتی حســابداری هستند. در واقع، هر گزارشــی که از سیستم اطلاعاتی حسابداری استخراج شــود، گزارش مالی نامیده می شود.

اصطلاحات حسابداری

حســابداری هم، مانند ســایر دانش ها دارای اصطلاحات ویژه ای است و آشــنائی با این اصطلاحات برای یادگیری صحیح حســابداری، ضروری اســت. اگرچه درک درست اصطلاحات حسابداری نیاز به تحصیلات تخصصی دارد اما برای شروع، آگاهی مختصر از این اصطلاحات خالی از فایده نیست. بنابراین در ادامه این مبحث، با یکی از اصطلاحات اصلی حسابداری آشنا خواهیم شد.

معادله اساسی حسابداری (basic accounting equation) 

فرض کنید قصد شروع فعالیتی را دارید. برای این منظور۲۰۰۰۰۰۰ ریال وجه نقد متعلق به خودتان را برای این کار اختصاص می دهید. چون فکر می کنید که این مبلغ برای انجام فعالیت مورد نظر شما کافی نیست، مبلغ ۶۰۰۰۰۰ ریال نیز به صورت قرض دریافت می کنید. اگر فعالیت بالا را در قالب یک موسسه یا شرکت ارائه کرده باشید، اکنون کل وجه نقدی که در اختیار شرکت شماست برابر است با:

۲۰۰۰۰۰۰+۶۰۰۰۰۰=۲۶۰۰۰۰۰

در حسابداری این ۲۶۰۰۰۰۰ ریال را دارایی، ۶۰۰۰۰۰ ریال را بدهی و ۲۰۰۰۰۰۰ ریال را سرمایه می گویند. با کمی دقت در رابطه بالا متوجه می شوید که رابطه زیر برقرار است:

نرم‌افزار چابک

این معادله همواره در تمامی رویدادهای مالی و داد و ستدها ومعاملات برقرار است و به آن معادله اساسی حسابداری می گویند. معادله اساسی حسابداری، پایه و اساس سیستم حسابداری دو طرفه را تشکیل می دهد. بر اساس این معادله می توان هر یک از معاملات و عملیات مالی و رویداد های دارای اثر مالی را تجزیه و تحلیل و آثار آن را بر عناصر معادله تعیین کرد.

همان طور که می بینید؛ دارایی ها، بدهی ها و ســرمایه، سه عنصر اصلی معادلۀ اساســی حســابداری را تشکیل می دهند.

دارایی ها: مطالبات و سایر منابع اقتصادی که متعلق به یک مؤسسه هستند و در نتیجۀ معامله ها، عملیات مالی یا سایر رویدادها به دست آمده اند و قابل تبدیل به پول می باشد و می تواند دارای منافعی در آینده نیز باشد.

بدهی ها: تعهداتی که یک مؤسسه در مقابل اشخاص و مؤسسات دیگر دارد و از معامله ها و رویدادهای گذشته ناشی شده است، بدهی نامیده می شود. بدهی ها از طریق پرداخت پول، تحویل کالا، انجام دادن خدمت یا انتقال سایر اقلام دارایی تسویه می شوند ، بدیهی است که تسویه حساب ها باید از محل دارای هایی موسسه انجام شود.

سرمایه: حق مالی مالک یا مالکان یک مؤسسه نسبت به دارایی های آن، «سرمایه» نامیده می شود. در هر زمان با کم کردن بدهی های یک مؤسسه از دارایی های آن، مبلغ سرمایه به دست می آید.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.