Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2159

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2163

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 2810
اثر تخصصی حسابرسی IT در کنترل‌های داخلی - توسعه سامانه‌های آگرین

اثر تخصصی حسابرسی IT در کنترل‌های داخلی

اثر تخصصی حسابرسی IT در کنترل‌های داخلی

ضعف در کنترل‌های داخلی که مربوط به فن‌آوری اطلاعات (IT)  است، نشان دهنده تهدیدات منحصر به فرد سازمان می‌باشد. مثلا در به کارگیری یک حسابرس خارجی با ساز و کار اداری قابل مشاهده، بررسی شدکه شرکت‌ها در افشا کردن کمبود‌های کنترل درونی با استفاده از فن‌آوری اطلاعات و فسخ همکاری با حسابرس فعلی‌شان روشی یکسانی را  به کارگرفته‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد که شواهد قبلی در مورد روش‌های قطع همکاری در متون فن‌آوری اطلاعاتی و متون غیر‌فن‌آوری اطلاعاتی پنهان مانده‌اند. با تمرکز خاص در مطالعات‌مان سند ما وجود یک رابطه مثبت بین شرکت‌هایی با نقص فن‌آوری اطلاعات و متعاقبا تغییر یا اخراج حسابرس را گزارش می‌دهد. بررسی‌های بعدی ما سودمندی‌های نهفته کنترل درونی بالقوه معطوف به حسابرسان با مهارت ویژه درمحیط‌هایی که تاکید بر اهمیت فن‌آوری اطلاعات است را نشان می‌دهد حسابرسی بیشتر برای شرکت، کنترل‌های درونی را برای مشتریان به ویژه آن کنترل‌هایی که وابسته به فن‌آوری اطلاعات هستند را بهبود بخشیده است. ما پی‌بردیم که مشتریان گرایش بیشتری به حسابرسان با مهارت فن‌آوری اطلاعات نسبت به حسابرسان قدیمی‌تر دارند و احتمال بیشتری وجود دارد که ضعف‌های آموزشی در گزارش‌های کنترل در سال اصلاح شود. در تکمیل این یافته‌ها ما یافتیم که کارشناسی فن‌آوری اطلاعات حسابرسی وابستگی منفی با هر دو ضعف حسابرسی با فن‌آوری اطلاعات و کمبود مواد فن‌آوری اطلاعات در گزارش‌های تنظیم شده دارد.گزارش های پیشین یک علاقه دیرینه در هر دو، انگیزه برای توسعه دادن تخصص حسابرسی و اثرات آن تخصص بیان کرده‌اند ما هم بوسیله ارائه شواهد اضافی مرتبط با یک نوع خاص از تخصص، همکاری می نمائیم.

در حال حاضر با  بزرگ شدن سازمان‌ها،  پراکندگی جغرافیایی و رشد فن‌آوری زمینه نیاز به استقرار یک سیستم کنترل داخلی اثربخش را در مدیران سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ اقتصادی بوجود آورده است. بحران‌ها و رسوایی‌های مالی اخیر جهانی بیش از هر زمان دیگر بر اهمیت و ضرورت ایجاد واحد حسابرسی داخلی کارآمد و اثربخش افزوده است. مدیران با توجه به اختیارات وسیع در اعمال مدیریت منابع بنگاه وظیفه سنگینی در فرهنگ سازی درستکاری و استقرار کنترل‌های داخلی در جهت پیش‌گیری از هدر رفتن منابع دارند باید با رفتار و گفتار خود ارزش‌ها و درستکاری را در سازمان رواج دهند و با تقویت جایگاه اعضای غیرموظف هیئت مدیره نظام خود کنترلی بنگاه را تقویت نمایند. با تشکیل و بکارگیری واحد حسابرسی داخلی، کمیته حسابرسی، کمیته مدیریت ریسک،کمیته برنامه‌ریزی راهبردی و با تقویت آنها به سازمان کمک رسانده و فعالیت‌های‌ سازمان  را در چارچوب یکپارچه کنترل‌های داخلی در پنج حوزه  ۱٫ محیط کنترلی ۲٫ ارزیابی ریسک ۳٫ فعالیت‌های کنترلی ۴- اطلاعات و ارتباطات ۵- نظارت  اجرا می‌شود. هدف کلی بررسی میزان اثربخشی حسابرسی داخلی در بهبود کنترل‌های داخلی شرکت‌های هلدینگ و شرکت‌های تابعه بنیاد مستضغفان انقلاب اسلامی می‌باشد. نتایج و یافته‌های تحقیقات نشان می‌دهد که اثر بخشی واحد حسابرسی داخلی از لحاظ افزایش کارائی عملیات، قابل اعتماد بودن گزارش‌دهی مالی، رعایت قوانین و مقررات، بی‌طرفی و بهبود عملکرد کنترل‌های داخلی و غیره با انجام خدمات مشاوره‌ای و ارائه خدمات اطمینان بخشی در سطح بسیار قابل قبول در شرکت‌های تابعه بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی از نظر خبرگان مدیران و افراد متخصص اثر بخش بوده و تأثیر معنی داری داشته است.

اثر تعویض حسابرسان سنتی  به حسابرسان با تخصص (IT) بیشترکه از طریق تجربه با محیط ایجاد می‌شود و تاکید بر اهمیت این تخصص به وجود می‌آید، پرورش محیط گزارش‌گری مالی قوی‌تر با حمایت از کنترل‌های داخلی شرکت‌ها منجر به گزارش‌های  مالی  دقیقی که به عنوان تخصص مربوط به کنترل حسابرسی می‌شود.استدلال تخصص( IT ) شناسایی  پیشرفت کمبود کنترل داخلی است به خصوص آنهایی که مربوط به (IT)و اصلاح ضعف‌های داخلی است. تحول در محیط کسب ‌وکار، متأثر از عواملی همچون محیط فن‌آوری می‌باشد. فن‌آوری اطلاعات همیشه در قلب آنچه برای سازمان و سهام‌دارانش ارزش آفرین بوده است قرار می‌گیرد. یعنی دستیابی به چشم‌انداز و هدف‌های سازمان به طریق کارا تر، اثربخش‌تر و به‌ویژه شفاف‌تر و قابل رسیدگی. بهترین روش برای‌اطمینان از استفاده از این روش و اطمینان از ارزش این فن‌آوری حسابرسی و بررسی و ارزیابی فن‌آوری اطلاعات است که تحقیق در مورداین موضوع  نیازمند پشتیبانی از نیازهای حسابرسی فن‌آوری اطلاعات و ایجاد چارچوبی برای انجام آن می‌باشد و زمان بررسی این ارزش زمانی است که حسابرس فن‌آوری اطلاعات مشغول انجام پروژه‌های اطمینان بخشی ویا حسابرسی فن‌آوری اطلاعات می‌باشد در این روش دستکم یک نفر آن گزارش‌کار را بررسی می‌نماید. به‌طور کلی، حرفه حسابرسی ساختارها و فرآیندهایی را توسعه داده تا این  اطمینان بدست آید که حسابرسی و دیگر پروژه‌های مشابه، در معرض سطح مناسبی از بررسی قبل از انتشار می‌باشد. این فرآیندها بیشتر اوقات مستلزم چندین لایه بررسی بوده است. هر چه ریسک‌های مرتبط با پروژه‌ها بیشتر باشد، فرآیندها به‌صورت دقیق‌تری بررسی شده و لایه‌های بیشتری از ساختارها را دربرمی‌گیرد.

فرآیند بررسی از این‌رو طراحی شده است تا این  اطمینان را بدهد که محصول مورد انتظار متناسب با درخواست اولیه، نتیجه آزمون‌های  فنی و بررسی‌های متعدد کیفی  بوده است. برای انجام بررسی کیفیت، به سطحی از دانش و مهارت نیاز می‌باشد. نکته اصلی این است که شخصی که  دارای تخصص در حوزه موضوع مورد بررسی می‌باشد به‌ عنوان رهبر بررسی‌کننده خواهد بود.بنابراین، در حوزه فن‌آوری اطلاعات برای حسابرسی صورت‌های مالی، بررسی‌کننده احتمال دارد شریکی باشد که درباره فن‌آوری اطلاعات آگاهی داشته و از صاحبکار، متن‌های فنی و رهنمودهای صاحبکار آگاه و در این کار دارای تجربه‌های چندساله است. باید به این نکته نیز توجه داشت که همه افراد مشارکت‌کننده در پروژه تمایل دارند بررسی کیفیت به‌صورت داخلی و قبل از انتشار گزارش انجام شود. اثر تخصص حسابرس IT در کنترلهای داخلی ضعف در کنترلهای دخلی مربوط به فن آوری اطلاعات IT نشان دنده تهدید منحصر به فرد سازمان می باشد.با استفاده از حسابرسی خارجی به عنوان یک مثال از یک مکانیسم خارجی قابل مشاهده است .تخصص حسابرسان IT بیشتر ترویج و بهبود کنترل های داخلی برای مشتریان است به خصوص کنترلهایی که مشتریان به آنها وابسته هستند.

 کنترل‌های داخلی حاکم بر گزارش‌گری مالی  

‌ کنترل‌ها به‌عنوان بخشی از حسابرسی فن‌آوری اطلاعات یا پروژه اطمینان‌بخشی هستند. اما بسته به ماهیت پروژه یا هدف‌های حسابرسی، می‌توانند متفاوت باشند. بنابراین هریک از جنبه‌های کنترلی که در ادامه خواهد آمد، ‌ممکن است برای یک حسابرسی خاص کاربرد داشته باشد یا کاربرد نداشته باشد. وقتی پروژه حسابرسی شامل گزارش‌گری مالی نیز هست، کنترل‌های داخلی حاکم بر گزارش‌گری مالی جزء اصلی خواهد بود که بررسی‌کننده به‌دنبال آزمون آن می‌باشد. بنابراین، حسابرس فن‌اوری اطلاعات باید در حسابرسی صورت‌های مالی مراقب باشد تا کنترل‌های مرتبط با فن‌اوری اطلاعات را برای کنترل‌های داخلی حاکم بر گزارش‌گری مالی شناسایی کرده و اطمینان پیدا کند که درک مناسبی از برنامه‌های کاربردی، معاملات و ساختارهای مؤثر بر ارقام مالی به‌دست آمده است.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.