استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی

تخمین زمان مطالعه :۵ دقیقه

*[۱] IFRS راهی است برای شفاف سازی اطلاعات از نظر بین المللی پیشرفت و ارتقاء بین المللی سرمایه کشور با افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی و هم‌چنین توسعه بازار سرمایه رخ می‌دهد. پیشرفت کسب و کار بین المللی و جریان‌های سرمایه و پیوستگی افزایش اقتصادی در دو دهه گذشته منجر به تمایل به هماهنگی استانداردهای حسابداری میان کشورها گشته است. بسیاری از کشورها استفاده از این استانداردها را پذیرفته‌اند استانداردهای مذکور با افزایش قابلیت مقایسه و کیفیت اطلاعات باعث شفاف سازی اطلاعات می‌گردد که از یک طرف به سرمایه گذار و سایر ذینفعان در اخذ تصمیمات اقتصادی آگاهانه‌تر کمک می‌نماید و از طرفی با کاهش اطلاعات بین دارندگان اطلاعات و سرمایه‌گذاران با فرصت‌هاو تهدیدات سرمایه‌گذاری در سطح جهان، امکان تخصیص بهینه سرمایه و افزاریش کارایی اقتصاد امکان پذیر می‌شود.

IFRS استانداردهایی جهانی در زمینه گزارشگری مالی بین المللی است که کیفیت بالایی دارند، فهم پذیر هستند و لازم الاجرا برای گزارشگری مالی و از سوی نهاد استاندارد گذار زیر نظر بنیاد استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی یعنی هیئت استانداردهای حسابداری بین المللی (IASBB)  وضع می‌گردد. استانداردهای گزارشگری مالی بین المللی IFRS به عنوان یک زبان جهانی مشترک برای امور کسب و کار طراحی شده و به طوری که حساب شرکت قابل فهم و قابل مقایسه در سراسر مرزهای بین المللی هستند. نتیجه این استانداردها رشد سهام بین المللی و رشد تجارت می‌باشد به ویژه برای شرکت‌هایی که دارای معاملات در چند کشور هستند مهم می‌باشد این استانداردها به تدریج جایگزین بسیاری از استانداردهای مختلف حسابداری مالی هستند. این استانداردها قوانین را توسط حسابداران دنبال می‌کنند و گزارشات مالی حساب با این استانداردها قابل مقایسه، قابل فهم و قابل اعتماد می‌باشد. IFRS تلاشی است برای هماهنگی حسابداری در سراسر جهان در صورت عدم وجود یک استاندارد و یا تفسیر که به طور خاص با یک معامله اعمال می‌شود، مدیریت باید برای قضاوت خود را در توسعه و اعمال سیاست حسابداری از اطلاعات قابل اعتماد استفاده نمایند.

معیارهای شناخت و مفاهیم اندازه‌گیری برای دارایی، بدهی، در آمد و هزینه در چارچوب این استانداردها می‌باشد  صورت‌های مالی یک نمایش ساختاری از مواضع مالی و عملکرد مالی واحد تجاری می‌باشد. هدف از صورت‌های مالی که به ارائه اطلاعات در مورد موقعیت مالی، عملکرد مالی و جریان‌های نقدی یک نهاد می‌باشد، این است که به طیف گسترده‌ای از کاربران در تصمیم گیری های اقتصادی مفید کمک می‌نماید. صورت‌های مالی همچنین نتایج حاصل از نظارت مدیریت از منابع سپرده شده به آن را نشان  می‌دهد.

 اطلاعات صورت‌های مالی برای دستیابی به اهداف در مورد یک نهاد خاص به صورت زیر می‌باشد :

۱٫دارایی

۲٫بدهی‌ها

۳٫تساوی حقوق

۴٫در آمد و هزینه ،از جمله سود و زیان

۵٫کمک و همکاری

۶٫جریان‌های نقدی

این اطلاعات همواره با سایر اطلاعات و یادداشت‌ها در صورت‌های مالی به کاربران در پیش بینی جریان نقدی در آینده واحد تجاری کمک می‌نماید.

 موارد زیر از ویژگی‌های عمومی در IFRS می‌باشد :

۱٫ارائه عادلانه و مطابق با IFRS

۲٫اهمیت داشتن جریان‌ها

۳٫تعهد حسابداری

۴٫مادیت و تجمیع

۵٫جبران

۶٫فراوانی گزارش

۷٫اطلاعات مقایسه ای

۸٫معرفی توافقات

International Financial Reporting Standards(IFRS)استاندارد جهانی گزارشگری مالی       [۱]*

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.