استراتژی بازاریابی جهانی

استراتژی بازاریابی جهانی

تخمین زمان مطالعه :۵ دقیقه

استراتژی بازاریابی جهانی یک نوع استراتژی است که در آن یک شرکت تجاری، بازاریابی خود را بیرون مرزهای کشور خود انجام می‌دهد و تصمیم‌گیری‌ها  باید ورای مرزهای داخلی صورت بپذیرد. یکی از پیچیده‌ترین مراحل این نوع بازاریابی ایجاد واحد تولیدی و هماهنگ کردن استراتژی بازاریابی شرکت در سراسر جهان می‌باشد بازاریابی بین المللی انجام فعالیت‌های تجاری برای رساندن کالا و خدمات یک شرکت به مشتریان یا مصرف کنندگان در بیشتر از یک کشور به منظور بدست آوردن سود می‌باشد.

مراحل انجام بازاریابی بین المللی و اصول انجام کار یک استاندارد عمومی دارد که در همه بازارهای کشورهای جهان قابل اجرا می‌باشد. تنها تفاوت بازاریابی داخلی و بین المللی در حوزه فعالیت بازاریابی می‌باشد. تفاوت نوع فعالیت باعث بوجود آمدن مسائل مختلفی مانند آگاهی از مسائل کشورهای دیگر، اخذ استراتژی مناسب برای ورود به کشورها و بازارهای مختلف و انجام اقدامات خاص در بازارهایی می‌شود که برای خارجیان تا حدی اطمینان کمتر و ریسک بالاتری همراه دارد. استراتژی ورود به بازار، برنامه‌ریزی چگونگی ورود به یک بازار هدف برای ارائه کالا و خدمات یک شرکت را استراتژی ورود به بازارها می‌نامند.

 هر استراتژی ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد میزان ریسک شرکت، میزان سرمایه‌گذاری، هزینه‌های ثابت و متغییر، هزینه‌های تمام شده و سهم بازار متغییرهایی هستند که با انتخاب هر استراتژی ورودی آن تغییر می‌کند. تغییرات دانش محور و رفتن به سمت اقتصاد جهانی یک‌سری فرصت‌هاو تهدیدات را برای تجارت به وجود می‌آورد. بازاریابی جهانی نوعی فعالیت تجاری برای رساندن کالا و خدمات یک کشور به کشورهای دیگر و مشتریان کشورهای دیگر می‌باشد. درکشورهای مختلف جهان بازاریابی به منظور بدست آوردن سود می‌باشد و عملیات‌هایی شامل تولید فروش کالا و خدمات در بیش از یک کشور صورت می‌گیرد.

در بازاریابی بین المللی هدف محدود کردن حوزه کاری در زمینه هزینه‌های آوردن کالاها به بازارها و سرعت مورد نیاز جهت انجام فعالیت‌ها نیست بلکه هدف بازاریابی جهانی تبدیل شدن به رقبایی موثر، متمرکز و پویا می‌باشد زمانی که رقابت پویا و متمرکز گردد عملیات بازاریابی رویکرد تمرکز بر مشتری، تمرکز بر رقبا و محصولات را دنبال می‌کند. بازاریابی جهانی امروزه رقابت را در کیفیت بالا همراه با هزینه‌های پایین پذیرفته است.

جوانب مثبت استاندارد سازی بازاریابی جهانی

۱٫صرفه جویی بسیار زیاد در هزینه‌ها

۲٫استحکام روابط مشتریان

۳٫پخش بهتر محصولات

۴٫کنترل بیشتر مرزهای بین المللی

در این نوع بازاریابی مصرف کنندگان جهانی محصولات کسی را خریداری می‌نمایند که بالاترین کیفیت و کمترین قیمت را دارد. به همین خاطر تغییراتی در رقابت بین شرکت‌ها بوجود آمده است. از موارد مهم در رقابت بین شرکت‌ها توانایی تولید محصولات با کیفیت بالا و قیمت پایین می‌باشد. استاندارد سازی محصولات و بازارهای جهانی موجب آسان شدن فروش محصولات در بازار می‌شود.این موضوع در شرایطی اتفاق می‌افتد که شرکت‌ها برای محصولات خود از استاندارد و استراتژی استاندارد بازاریابی جهانی استفاده می‌کنند تا در بازاریابی جهانی موفق باشند.

جوانب منفی استاندارد سازی بازاریابی جهانی

این استاندارد سازی تنها با شرایط معینی عملی و قابل استفاده می‌باشد.

این شرایط شامل موارد زیر می باشد:

۱٫وجود دبخش‌های مختلف در بازارهای جهانی

۲٫نیروی بالقوه برای استانداردسازی

۳٫هدف، امکان ارتباط و زیربنای لازم برای رساندن پیش‌نهادها و محصولات شرکت‌ها به مصرف کنندگان می‌باشد.

یکی از موانع در این استانداردسازی این مطلب می‌باشد که استاندارد‌سازی تعیین موقعیت محصولات نگاهی نزدیک و کنونی است که ممکن است با شکست روبرو شود، در حالی که تعیین موقعیت‌هایی که در آن مصرف کنندگان و رقابت کنندگان مرکز متوجه ترفندهای شرکت هستند می‌تواند‌ باعث پیشرفت اقتصادی شود.

نکات کلیدی در بازاریابی جهانی

۱٫سازمان‌ها قبل از هر کاری ابتدا باید تجارت خود را در مرزهای داخلی گسترش دهند و به بازار داخلی تسلط پیدا نمایند و پس از بدست آوردن تسلط بر بازارداخلی به توسعه بازارخارجی بپردازند.

۲٫سازمان‌ها باید یک تصور خوب و درخشان از برند خود را در ذهن مشتریان ایجاد نمایند، به نوعی یک دیدگاه مثبت را برای برند خود در ذهن مشتریان طراحی نمایند.

۳٫سازمان‌ها باید وفاداری را در مشتریان خود خلق نمایند تا به محصولات این سازمان وفادار بوده و همیشه از آن استفاده نمایند.

۴٫سازمان‌ها باید در طراحی محصولات خود نوآوری داشته باشند و قیمت‌هایی را ارائه دهند که قابل خرید برای عموم مصرف کنندگان باشد.

۵٫سازمان‌ها باید اطلاعات و داده‌های مناسبی را درباره نیازهای جدید بازار در جهت ارزش و ترفیع برندهای جهانی خود جمع آوری نمایند.

۶٫در این نوع از بازاریابی باید مدیرانی انتخاب شوند که توانایی تطبیق با فرهنگ‌های مختلف را داشته باشند .

۷٫فروش از طریق شراکت و یا اتحادهای تجاری صورت گیرد .

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.