بررسی بین المللی مدیریت و بازاریابی

بررسی بین المللی مدیریت و بازار یابی

تخمین زمان مطالعه : ۵دقیقه

اندازه گیری عملکردهای مالی مانند سود برای ارزیابی موفقیت یک شرکت، معیار مهمی است. با این حال به دلیل مشکل اندازه‌گیری و تعداد زیادی از متغیرهایی که در عملکرد تاثیر دارند مطالعه عملکرد دشوار است. AIS یکی ازمهم‌ترین سیستم‌های حسابداری برای اندازه‌گیری عملکرد سیستم اطلاعات یک شرکت می‌باشد.قبل از تعریف [۱]*AIS(سیستم اطلاعات حسابداری) باید سیستم اطلاعات را تعریف نمود.

سیستم اطلاعات

کامل بودن داده‌های پردازش شده و یا نتیجه داده‌‌ها می‌باشد که اطلاعات معنی‌دار و مفید را می‌سازد. سیستم اطلاعات یک سیستم جمع‌آوری و ارزیابی اطلاعات است. این اطلاعات و توزیع آن در زمانی که مورد نیاز کاربران باشد در اختیار آنان قرارمی‌گیرد. برای کمک در زمینه مطالعات نیاز بر استراتژی و سیستم اطلاعات استراتژیک و توسعه مناسب بین کسب و کار، تاکید شده است.

جمع آوری اطلاعات در مورد تمام موارد مالی کسب و کار و بهره‌وری و تعیین ارزش اطلاعات در مورد کل کسب و کار از وظایف [۲]*MIS می‌باشد. AIS سیستمی را فراهم می‌کند که از اطلاعات مالی قدیمی در حسابداری آینده استفاده می‌نماید. حسابداری مالی هزینه حسابداری، حسابداری مسئولیت، پول نقد و بودجه بندی، سرمایه، دارایی‌ها، بدهی‌ها، سرمایه و هزینه و در آمد کسب و کار مواردی است که در AIS مورد بررسی قرار می‌گیرد. AIS  می‌تواند تکنولوژی حسابداری، رویکرد مدیریتی و اطلاعات را با هم ادغام نماید. AIS به عنوان یک مکانیسم مهم سازمانی در نظر گرفته می‌شود که برای اثر بخشی مدیریت تصمیم‌گیری و کنترل بحران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

AIS یکی ازسیستم‌های مهم MIS است و تفاوت آن به این خاطر می‌باشد که ورودی AIS داده‌های پولی بوده و به طور طبیعی خروجی آن نیز داده‌های پولی است. توسط AIS های قدیمی می‌توان به اطلاعات اخیر و آینده دست پیدا نمود. این یک واقعیت غیر قابل انکار است که تحولات تکنولوژی کامپیوتری تاثیر زیادی بر جنبه‌های مختلف زندگی می‌گذارد و درسیستم‌های اطلاعات نیز تاثیر گذار بوده است. با این نقطه نظر AIS تعریف شده به عنوان AIS ای است که به طور کلی روشی مبتنی بر کامپیوتر، برای ردیابی فعالیت حسابداری در رابطه با منابع فن‌آوری اطلاعات می‌باشد.

MIS به منظور تشکیل کاهش هزینه برای جلوگیری از سر در گمی و تضاد و ارائه هماهنگی میان فعالیت‌های  زیر سیستم در ساختار آن استفاده می‌شود. هدف اصلی AIS ارائه اطلاعات قابل استفاده به مدیران جهت تصمیم گیری می‌باشد. اطلاعات حسابداری گاهی اوقات به عنوان ابزارهای مالی در گروه‌های کسب و کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. AIS با توجه به اهمیت آن در اقتصاد، در بسیاری از مطالعات وجود دارد. در بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط AIS از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین زیر سیستم‌های MIS است.  AIS اطلاعات مورد نیاز کاربران داخلی و خارجی را فراهم می‌نماید و دارای اثر مثبت بر روی بهره‌وری مدیریت کسب و کار است. اثرات AIS در تصمیم‌گیری‌های مدیریتی شرکت‌های کوچک و متوسط و صنعت منطقه مشاهده می‌شود.

با توجه به تحقیقات هنگامی که کسب و کار بزرگ‌تر است و تعداد پرسنل افزایش می‌یابد سطح استفاده از فن‌آوری اطلاعات بیشتر شده و AIS بیشتر استفاده می‌شود و تاثیر بهتری بر تصمیم گیری‌های مدیریتی دارد.

 (AIS) Accounting Information    سیستم اطلاعات حسابداری      [۱]*

 (MIS) Management Information System   مدیریت سیستم های اطلاعات      [۲]*

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.