سرمایه فکری ، نو آوری، ارزش افزوده

تخمین زمان مطالعه : ۳ دقیقه

این مفهوم برای اولین بار توسط ریچارد تالر با نام حسابداری ذهنی (حسابداری روانی) مطرح شدکه به بررسی رفتار بازارهای مالی با رویکرد روان شناسانه می‌پردازد، در این نوع حسابداری تلاش برای دسته بندی و ارزیابی نتایج اقتصادی و توصیف این فرآیند صورت می‌گیرد. سرمایه‌گذار در این روش به جای در نظر گرفتن تغییرات مجموع ارزش دارایی خود آن را به اجزای مختلف یا اصطلاحا حساب‌های ذهنی جداگانه تقسیم نموده و به طور مجزا مورد بررسی قرار می‌دهد به این معنی که اشخاص عمدتا دارایی‌ها و در آمدهای خود را در دو حساب ذهنی جداگانه منظورمی‌کنند. و بین حساب درآمدی (Income Account ) و حساب ثروت( WealthAccount)  تمایز قائل می‌شوند.

مثال : در این مورد نگاه متفاوت افراد نسبت به سود نقدی( Dividend) و رشد قیمت سهام (Gapital Gain)می‌باشد .

در حقیقت سرمایه‌گذاران دو نقدی را در ذهن‌شان در حساب در آمد طبقه بندی می‌کنند، اما رشد قیمت سهام به حساب ثروت (دارایی) منتقل می‌شود. افراد در مواجهه با رویدادهای اقتصادی به صورت منطقی عمل می‌کنند و کلیه اطلاعات موجود در فرآیند تصمیم‌گیری آنها منظور می‌شود این فرضیه مبنای اصلی بازار کار می‌باشد. حسابداری ذهنی تلاش می‌کند فرآیندی را که افراد به موجب آن پیامدهای اقتصادی را کدگذاری، طبقه بندی، و ارزیابی می‌نماید تشریح نماید. انسانها حوادث خواص را در ذهن خود به صورت تصورات ذخیره می‌نمایند و در این تصورات ذهنی اگر حسابداری را سیستم ثبت، طبقه بندی و تلخیص رویدادهای مالی و تجاری تعریف نمائیم بر اساس مفهوم حسابداری ذهنی، اشخاص و تصمیمات مالی خود برای ارزیابی هر تصمیم حسابی جداگانه در ذهن باز می‌کنند و تلاش می‌کنند عواقب تصمیم را (مثبت و منفی) بودن را به تنهایی بررسی نمایند .

حسابداری ذهنی دارای ۳ مفهوم کلیدی می‌باشد:

  1. نتایج چگونه درک و آزموده شده و تصمیم‌ها چگونه گرفته می‌شوند و سپس ارزیابی می‌گردند.
  2. حسابداری ذهنی ، تحلیل هزینه – منفعت پیش بینی شده واقعی را مجاز می دارد.
  3. تخصیص فعالیت‌ها به حساب‌های خاص
  4. بر اساس مفهوم حسابداری ذهنی افراد در تصمیم‌های مالی خود برای ارزیابی هر تصمیم حسابی جداگانه در ذهن خود باز می‌کنند و سعی می‌کنند عواقب هر تصمیم ( مثبت و منفی ) را به تنهایی بررسی نمایند.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.