Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2159

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2163

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 2810
حسابداری زیست محیطی - توسعه سامانه‌های آگرین
حسابداری زیست محیطی

تخمین زمان مطالعه : ۵ دقیقه

حسابداری زیست محیطی یک زیر مجموعه از حسابداری مناسب است، هدف این نوع حسابداری ترکیب اطلاعات اقتصادی و زیست محیطی می‌باشد. می‌توان آن را در سطح شرکت و یا در سطح اقتصاد ملی از طریق سیستم یکپارچه محیط زیست و حسابداری اقتصادی، سیستم‌های ماهواره‌ای به حساب‌های ملی کشور انجام داد. در میان مسائل دیگر در تولید حساب‌های ملی، تولید ناخالص داخلی می‌باشد که در غیر این صورت به عنوان تولید ناخالص داخلی شناخته می‌شوند. سیستم اطلاعات حسابداری جزء مهمی از سیستم حسابداری مدیریتی می‌باشد ومی‌تواند نقش مهمی در کمک به حفاظت از محیط زیست از طرف شرکت‌های تولیدی آلاینده برعهده داشته باشند. حسابداری محیط زیست در برگیرنده مجموعه قواعدی می‌باشد که موجب بهبود سیستم حسابداری در شناسایی ثبت و گزارش‌گری آثار ناشی از تخریب و آلودگی محیط زیست می‌شود. حسابداری زیست محیطی یک میدان است که از منابع، شناسایی اقدامات و ارتباط هزینه‌های یک شرکت و یا تاثیر اقتصادی ملی بر محیط زیست استفاده می‌نماید. هزینه‌ها شامل هزینه‌های تمیزکردن و یا زدودن سایت‌های آلوده، جریمه‌های زیست محیطی، مجازات و مالیات، خرید از فن‌آوری‌های جلوگیری از آلودگی وهزینه‌های مدیریت مواد زائد می‌باشد. یک سیستم حسابداری زیست محیطی متشکل شده است از حسابداری سنتی محیط زیست متفاوت و حسابداری زیست محیطی سازگار با محیط زیست و اثرات زیست طبیعی در یک شرکت در شرایط پولی متفاوت. حسابداری محیط زیست اندازه‌گیری نفوذ یک شرکت بر محیط زیست است، اما این عملیات در اندازه‌گیری‌های فیزیکی صورت می‌پذیرد حسابداری زیست محیطی چندین مزیت را در کسب و کار به ارمغان می‌آورد. قابل ذکر است که هزینه‌های کامل از جمله بازسازی محیط زیست و زیست محیطی طولانی مدت و اثرات جانبی را می‌توان مقدار دهی و پرداخت نمود.

اطلاعاتی که بیشتر در مورد سیستم آماری حساب زیست محیطی در دسترس می‌باشدشامل موارد زیر می‌باشد:

۱٫سیستم یکپارچه محیط زیست

۲٫حسابداری اقتصادی

حسابداری زیست محیطی شرکت‌های بزرگ ملی و جهانی به ترتیب در سه زیر رشته سازمان یافته است. حسابداری زیست محیطی شرکت را می‌توان بیشتر زیر مجموعه مدیریت حسابداری زیست محیطی و حسابداری مالی زیست محیطی دانست.

تعاریف حسابداری زیست محیطی 

۱٫حسابداری زیست محیطی جهانی یک روش حسابداری است که معاملات مناطق شامل انرژی محیط زیست و اقتصاد در سطح جهان دانست.

۲٫حسابداری ملی زیست محیطی رویکرد حسابداری است که به اقتصاد در سطح کشور می‌پردازد.

۳٫حسابداری زیست محیطی بین المللی به عنوان سیستم یکپارچه محیط زیست و حسابداری اقتصادی در [SEEA *[۱ به رسمیت شناخته شده است .

 *SEEA خارج از سیستم حسابداری ملی رشد می‌کند.

 *SEEA  ثبت موادخام ( آب، انرژی، مواد معدنی ، چوب و غیره )  را از محیط به اقتصاد، مبادلات از این مواد در اقتصاد بازده از مواد زائد و آلاینده‌ها به محیط زیست می‌باشد. همچنین ثبت قیمت و یا قیمت پایه برای این مواد به عنوان هزینه حفاظت از محیط زیست می‌باشد.

*SEEA  در ۴۹ کشور سراسر جهان استفاده می‌گردد. حسابداری زیست محیطی شرکت در ساختار هزینه و عملکرد زیست محیطی شرکت متمرکز می‌باشد.

حسابداری مدیریت زیست محیطی در تصمیم‌گیری استراتژیک کسب و کار داخلی متمرکز شده است و می‌توان آن را به عنوان شناسایی، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و استفاده از دو نوع اطلاعات برای تصمیم گیری داخلی تعریف نمود.

 اطلاعات فیزیکی شامل جریان و سرنوشت انرژی و … می‌باشد.

اطلاعات پولی هزینه‌های مربوط به حسابداری زیست محیطی مانند در آمدها و پس اندازها می‌باشد. 

 

System Of  Environmental Economic Accounting (SEEA)سیستم حسابداری اقتصادی محیط زیست۱]*

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.