حسابداری مالی نوعی از حسابداری است که اطلاعات حسابداری را در قالب ترازنامه و صورت‌های سود و زیان برای استفاده درون سازمانی کارکنان شرکت و همچنین برای گزارش‌دهی به سازمان‌های دولتی مانند سازمان مالیات و سهام‌داران وناظران جمع آوری، تحلیل و ارائه می نمایند.

حسابداری مالی در رابطه با خلاصه، تجزیه و تحلیل و گزارش‌دهی معاملات مالی مربوط به یک کسب و کار می‌باشد. این گزارشات شامل تهیه صورت‌های مالی موجود برای مصرف عمومی می‌باشد. سهامداران، تامین کنندگان،  بنگاه‌ها و کارکنان سازمان‌های دولتی صاحبان کسب و کار و سایر ذینفعان نمونه‌هایی از افراد علاقه‌مند برای بدست آوردن این اطلاعات جهت مقاصد تصمیم گیری حسابداری می‌باشند.

حسابداری مالی توسط استانداردهای حسابداری محلی و بین المللی اداره می‌شود. به طور کلی اصول حسابداری پذیرفته شده در چارچوب استانداردها از دستور العمل‌ها برای حسابداری مالی در هر حوزه قضایی استفاده می‌نماید. این استانداردها شامل کنوانسیون‌ها و قوانینی است که حسابداران در ضبط و خلاصه کردن صورت‌های مالی از آن استفاده می‌نمایند. از سوی دیگر گزارش استاندارد بین المللی مالی مجموعه ای از استانداردهای حسابداری برای بیان چگونگی معاملات و رویدادها می‌باشد که در گزارش صورت‌های مالی وجود دارد. برای تهیه صورتهای مالی می‌توانیم از نسبت‌های مالی نیز بهره‌مند شویم.

با در اختیار قرار دادن نسبت‌های مهم اقلام حسابداری می‌توان درک درستی از واقعیت‌های مهم در زمان رسیدن به نتیجه عملیات‌های مالی و همچنین وضعیت مالی یک شرکت بوجود آورد. تحلیل‌گران حسابداری بوسیله نسبت‌ها به شناسایی نقاط ضعف و قوت یک سازمان می‌پردازند. با بررسی نسبت‌های مالی می‌توان به آسیب شناسی فعالیت‌های حسابداری یک سازمان دست پیدا نمود.

نسبتهای مالی ۴ دسته اند :

۱٫نسبت‌های نقدینگی: نسبت‌های نقدینگی اعتبار و قدرت سازمان را در پرداخت بدهی‌های کوتاه‌مدت، در سررسید تعیین شده اندازه‌گیری می‌کنند.

۲٫نسبت‌های فعالیت: با توجه به این نسبت‌ها می‌توانیم میزان کارایی یک سازمان را در استفاده از منابع خود اندازه گیری نمائیم.

۳٫نسبت‌های اهرمی: تامیننیاز مالی از طریق ایجاد بدهی را مشخص می‌سازد. درحقیقت این نسبت‌ها تعیین می‌نماید که سازمان تا چه اندازه نیازهای مالی خود را از منابع برون سازمانی و منابع دیگر تامین می‌نماید.

۴٫نسبت‌ های سود آوری: نسبت‌های سود آوری میزان موفقیت شرکت دربدست آوردن سود و روش تامین آن از محل درآمد، فروش و سرمایه گذاری را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.