تخمین زمان مطالعه : ۳ دقیقه

هدف از حسابداری نسلی ایجاد نمودن تعادل در پرداخت‌های مالیاتی و دریافت مزایا از دولت در بین نسل‌های مختلف یک کشور می‌باشد. این نوع تکنیک در حقیقت میزان سربارهای مالی نسل‌های مختلف را که ناشی از عدم برنامه‌ریزی صحیح دولت و دریافت مالیات‌ها و ارائه خدمات بین نسل‌های مختلف می‌باشد را اندازه‌گیری می‌نماید. این نوع حسابداری تلاش می‌نماید تا درک ما را از عدم تعادل بین نسل‌ها افزایش داده و نشان می‌دهد که به چه صورت سربارهای مالی یک نسل به نسل دیگر انتقال پیدا می‌کند. این نوع حسابداری به ایجاد عدالت بین نسلی و نیز تعادل بلند مدت در بودجه‌ی دولت کمک می‌نماید.

 این روش  یک روش حسابداری می‌باشد که سیاست‌های مالی جاری را بررسی می‌نماید و در نظر می‌گیرد سیاست‌ها در نسل‌های آینده چه تاثیری دارد. این نوع حسابداری نسل‌ها را تجزیه و تحلیل می‌نماید و بررسی می‌کند که آیا برنامه‌های هزینه‌های دولت و مالیات که به نفع اعضای فعلی جامعه است یک تعهد ناعادلانه برای نسل‌های آینده تولید می‌نماید یا خیر. هدف از این نوع حسابداری رسیدن به تعادل نسلی می‌باشد که در آن نسل‌های فعلی و آینده طول عمر معادل نرخ مالیات خاص دارد که اجازه می‌دهد یک ثبات مالی ایجاد گردد.

تمرکز حسابداری نسلی بر بار تحمیلی هزینه‌های دولت و همچنین مالیات‌های پرداختی برگروه‌های سنی مختلف می‌باشد. البته عناصر دیگری چون بدهی‌های مالی دولت نیز در حیطه اظهارنظر حسابداری نسلی است. موافقان و طرفداران حسابداری نسلی معتقدند که عدم تعادل بین نسل‌ها عادلانه نبوده و باید از بین برود و تنها راه رسیدن به تعادل بین نسلی را نیز استفاده از حسابداری نسلی می دانند. از همین رو مواردی چون مالیات، مخارج دولت، استقراض دولت، انگیزه‌های سرمایه‌گذاری والدین برای فرزندان، سیاست‌های رفاهی، ترکیب جمعیت و… را به‌عنوان عوامل موثر برفرآیند حسابداری نسلی می‌دانند. اما آنچه در خصوص محاسبات مربوط به حسابداری نسلی مهم است در اختیار داشتن داده‌‌ای صحیح و مناسب است که شامل حداقل آمار مردم از نظر سن و جنسیت و مالیات‌های پرداختی و دریافت‌های انتقالی از دولت در هر سال و همچنین پیش بینی و محاسبه ارزش فعلی مخارج آتی دولت می‌باشد. دولت و همچنین مالیات‌های پرداختی برگروه‌های سنی مختلف می‌باشد. البته عناصر دیگری چون بدهی‌های مالی دولت نیز در حیطه اظهار نظر حسابداری نسلی است.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.