حسابرسی IT مبتنی بر ریسک

حسابداری IT مبتنی بر ریسک

تخمین زمان مطالعه : ۲ دقیقه

حسابرسی مبتنی بر ریسک سبکی از حسابداری است که بر تجزیه و تحلیل و مدیریت ریسک تمرکز دارد. حسابداری داخلی بر پایه ریسک یک روش درون سازمانی است که این اطمینان را به سازمان می‌دهد که ریسک‌های مالی در سازمان مدیریت شده‌اند.

حسابرسی مبتنی بر ریسک تمام ریسک‌هایی که مدیریت درستی نداشته‌اند را مدیریت می‌نماید. در حسابرسی داخلی اطمینان بخشی توسط مدیریت یا هیئت مدیره به تمام بخشها داده می شود. در هر مرحله چهار چوب مدیریت ریسک برای مدیران به منظور تقویت مسئولیت مدیریت یا هیئت مدیره در مدیریت ریسک استفاده می شود. این چهار چوب بر پایه حسابرسی ریسک داخلی می‌باشد که توسط بخش حسابرسی داخلی انجام می‌شود و کمک می‌نماید که سیستم مدیریت ریسک از شرکت‌های مدیریت ریسک در مورد کاهش ریسک‌ها دریافت نمایند.

[۱]*RBIA اجازه می دهد تا حسابرسی داخلی در رابطه با ریسک پذیری و فرآیندهای مدیریت ریسک تضمینی را به هیئت مدیره ارائه دهند. ریسک‌پذیری در سازمان ظرفیت کلی میزان ریسکی است که یک نهاد یا سازمان در سطح وسیع حاضر به پذیرش آن می‌باشد.

استانداردهای مدیریت ریسک شامل دستورالعمل‌های کوزو [COSO*[۲  و اولین استاندارد بین المللی است. [۳]*ایزو ۳۱۰۰۰ در حال حاضر پایه و اساس استانداردهای بین المللی برای مدیریت ریسک است. حسابرسی سنتی بر معاملاتی که صورت‌های مالی را تشکیل می‌دهند، مانند (ترازنامه)، تمرکز دارد. رویکرد مبتنی بر ریسک به دنبال شناسایی خطراتی است که بیشترین تاثیر بالقوه را بر سازمان می‌گذارد. از مهم‌ترین استراتژی‌های  اساسی برای مقابله با خطرات، تجزیه و تحلیل ریسک می‌باشد. آزمایش‌ها نشان می‌دهند که در بیشتر مواقع ممکن است مدیران به ریسک‌های  فعالیت‌های مالی که ریسک ظاهرا کمی را دارد پاسخ مثبت بدهند. حسابرسان باید این ریسکها را پیش بینی نمایند تا بتوانند در صورت لزوم با توجه به نوع ریسکها  آنها را رفع نمایند.

 

Risk Based Internal Audit(RBIA)حسابداری داخلی بر پایه ریسک       [۱]*

coso   کارگروه سازمانهای پشتیبان مالی کمیسیون تردوی      [۲]*

استاندارد بین المللی برای مدیریت ریسک می‌باشد   ۱۳۰۰۰ ایزو[۳] *

 مدیریت ریسک در واقع شناسایی، ارزیابی و اولویت بندی خطرات است، که به دنبال آن کمترین میزان خسارت و بیشترین زمان برای جلوگیری از وقوع خسارت را به همراه خواهد داشت.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.