Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2159

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2163

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 2810
دوره مالی - توسعه سامانه‌های آگرین

در دو درس گذشته با معادله اساسی حسابداری و عناصر آن آشنا شدیم و مقدمات حسابداری را آموختیم در این درس مایلیم شما را با مفهوم دوره مالی و نحوه تعریف آن در نرم افزار حسابداری چابُک آشنا کنیم.

دوره مالی

اگر بخواهیم عملیات یک شرکت یا مؤسسه را به طور دقیق و قطعی ارزیابی کنیم باید تا پایان اجرای عملیات آن، یعنی پس از وصول مطالبات، فــروش دارایی ها و اجــرای تعهدات و پرداخت بدهی ها، صبر کنیم. اما معمولاً اســتفاده کنندگان از اطلاعــات مالی نمی توانند برای  دریافت اطلاعات تا آن زمان تأمل کنند. بنابراین عمر طولانی یک مؤسسه به دوره های زمانی مساوی کوتاه تر تقســیم می شــود و برای هر دوره گزارش های مالی جداگانه ای ارائه می گردد. به این دوره های زمانی اصطلاحا  “دوره مالی” می گویند. هر دورۀ مالی را که برابر یک سال کامل رسمی هر کشور باشد «سال مالی» می گویند. البته نیاز نیست که دوره مورد نظر در قالب یک سالِ سال‌نامه‌ای (مانند از فروردین تا اسفند) باشد. سال‌های مالی در کشورها و تجارت‌ها متفاوت‌اند. برای ایجاد یک سال مالی از منوی تنظیمات، تنظیمات مالی و از آنجا دوره مالی را انتخاب می کنیم.

1

در نمای باز شده لیست دوره های مالی را که قبلا ایجاد کرده ایم مشاهده می کنیم و برای ایجاد دوره مالی جدید روی آیکن  کلیک می کنیم.

2

سپس  عنوان دوره مالی جدید و همچنین بازه زمانی مورد نظر را وارد کرده و روی آیکن ثبت اطلاعات کلیک می کنیم.

3

اکنون دوره مالی مورد نظر ایجاد شد و می توانیم از آن در ارائه صورت های مالی و تحویل اظهارنامه و … استفاده نماییم.

حال که با مفهوم دوره مالی و نحوه ایجاد آن در نرم افزار حسابداری آشنا شدیم بد نیست چند نکته در باره دوره مالی و سال مالی بدانیم:

  • این احتمال وجود دارد که بر حسب نیاز در برخی موارد مثلا برای اطلاع سریع تر از وضعیت سود یا زیان واحد تجاری و یا برای دریافت تسهیلات و …، صورت های مالی در دوره های زمانی کوتاه تری تهیه شود.به این نوع گزارش ها “گزارش های میان دوره ای” می گویند که متداول ترین آنها ۳ یا ۶ ماهه می باشند.
  • تمامی شرکت های سهامی عام موظف به تهیه گزارش های میان دوره ای ۳ ماهه می باشند.
  • تا زمان تسویه واحد تجاری، گزارش های تهیه شده جنبه برآوردی دارد.
  • متداول ترین دوره مالی یک ساله می باشد.
  • پایان دوره مالی معمولاً زمانی در نظر گرفته می شود که فعالیت واحد تجاری در پایین ترین سطحِ خود قرار دارد.
  • با توجه به کاربرد گزارش ها، می توان صورت های مالی را در بازه های زمانی کمتری مانند یک ماه نیز تهیه نمود.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.