تخمین زمان مطالعه :۳ دقیقه

 این نوع ریسک برای صاحبان اوراق قرضه نسبت به نوسانات نرخ بهره می‌باشد. میزان ریسک نرخ بهره اوراق قرضه به چگونگی حساسیت قیمت آن  اوراق و تغییرات نرخ بهره در بازار بستگی دارد حساسیت در این نوع ریسک به دو چیز بستگی دارد:

۱٫زمان پیوند سررسید

۲٫ضمانت نرخ کوپن

 بسیاری از سرمایه گذاران خرید اوراق بهادار با بازدهی ثابت یا اوراق قرضه معتبر را راه حلی برای رهایی از ریسک می‌دانند ولی باید در نظر گرفت که این نوع اوراق بهادار دارای ریسک نرخ بهره هستند .

 ریسک بهره یعنی ریسک کاهش ارزش اصلی سرمایه بهترین راه حل برای محفوظ ماندن در برابر ریسک نرخ بهره این است که شخص سرمایه‌گذار اوراق قرضه را با تاریخ های سررسید متفاوت خریداری نماید. راه حل بعدی مشخص کردن تغییرات نرخ بهره می‌باشد.

در این زمینه یکسری محاسبات استاندارد برای اندازه‌گیری تاثیر تغییر نرخ بهره در یک مجموعه متشکل از دارایی‌ها و بدهی‌های مختلف وجود دارد.

نرخ بهره یا سود در اقتصاد کنونی از عوامل مهم ریسک مالی به حساب می‌آید. در صورتی که سازمان‌ها برخی از دارایی‌های خود را به صورت دارایی مالی نگه‌داری می‌نمایند بیشتر ترازنامه‌های بانکی و نهادهای مالی از جمله شرکت‌های سرمایه‌گذاری درآمدها و هزینه هایی می‌باشند که به نحوی با نرخ سود ارتباط دارند.

Interest rate risk   ریسک نرخ سود و بهره      [۱]*

  

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.