MIS And AIS

تخمین زمان مطالعه : ۱۰دقیقه

توسعه رو به رشد فن‌آوری در نیازهای اطلاعاتی از نقش‌های برجسته سیستم اطلاعاتی می‌باشد، اگرچه سیستم اطلاعات محاسباتی نشده است اما ما به اطلاعات سیستم برای رسیدن به هدف نیاز داریم. با رشد تکنولوژی، سیستم های اطلاعاتی نقش برجسته‌ای در بدست آوردن نیازها دارند. در چنین شرایطی درک سیستم‌های اطلاعاتی می‌تواند کمک بهتری به سازمان در دستیابی به اهداف داشته باشد. وجود علم اقتصاد و تجارت، در جوامع منجر به اقتصاد صنعتی و ایجاد تغییرات چشمگیری گشت. با رشد توسعه فناوری نیاز است که اطلاعات به سرعت افزایش یابند، به طوری که نام قرن حاضر قرن اطلاعات است و با نام انقلاب اطلاعاتی نام گرفته است. در این زمان با افزایش حجم و سرعت اطلاعات ارائه شده نیاز است که پردازش اطلاعات نیز به همان سرعت صورت پذیرد و اطلاعات افزایش یابد. بنابر این با حجم اطلاعات نیاز به یک سیستم خوب برای ارائه اطلاعات به موقع و مربوط جهت تصمیم گیری، برنامه ریزی و کنترل مورد نیاز می‌باشد. مانند یک سیستم بزرگ که غیر ممکن است که بدون وجود زیر سیستم‌های کوچک‌تر به یکدیگر متصل شوند. سیستم‌ها از زیر سیستم‌هایی تشکیل شده اند که هر کدام فعالیت ویژه‌ای انجام داده و در نهایت تبدیل به یک سیستم بزرگ می شود که غیر ممکن است بدون وجود اتصال زیر سیستم‌های کوچکتر  به یکدیگر بوجود آید. بنابراین مطمئن شوید سیستم و رابطه بین آنها امری ضروری است. از انجا که سیستم را می‌توان بهتر طراحی نمود و از آن استفاده کرد، دانستن رابطه بین سیستم‌ها توسط درک سیستم امکان پذیر است. رابطه بین سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت ۲*(MIS)  و سیستم اطلاعات حسابداری AIS)) در بدست آوردن درک بهتر از سیستم به ما کمک می‌نماید.

 سیستم مجموعه‌ای از اجزاء برقراری ارتباط می‌باشد برای جمع آوری و رسیدن به یک هدف خاص و مشترک. قابلیت بعدی این سیستم سفارش در بین روابط عناصر است، به این معنی که هر عنصر نقش جدی را در سیستم دارد. مولفه‌های سیستم گاهی اوقات برای حمایت از سیستم اصلی به کار می‌روند‌. علاوه بر این اجزای یک سیستم اطلاعات برای رسیدن به یک هدف خاص با یکدیگر رابطه متقابل دارند. سیستم حسابداری با کمک برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری اطلاعات را به مدیریت ارائه می‌دهد. گزارش نویسیمالی خارجی و گزارش مدیریت به عنوان دو حوزه از سیستم اطلاعات حسابداری مطرح می‌شود. سیستم‌های اطلاعاتی شامل سادگی، پردازش داده‌های خام مالی و غیر مالی و حوادث اجتماعی و سازمانی می‌باشد.عدم دسترسی صحیح و به موقع به اطلاعات مالی زیان‌هایی جبران ناپذیر را بوجود می‌آورد.

AIS تغییراقتصادی و مالی فعالیت‌های مالی به فرمی است که برای کاربران ارزشمند باشد. کاربران افرادی هستند که نیاز به اطلاعات اقتصادی و فعالیت‌های اقتصادی برای تصمیم گیری سازمان دارند. سیستم اطلاعات حسابداری AIS مجموعه‌ای از چند جزء مرتبط به هم می‌باشد.

به منظور دستیابی به یک هدف خاص با هم در تعامل می‌باشند سیستم اطلاعات حسابداری از ترکیب سیستم حسابداری فن آوری مدرن و سیستم حسابداری سنتی بوجود آمده است و به همراه کنترل اطلاعات برای کاربران در حوزه حسابداری اطلاعاتی را در اختیار مدیر سازمان ارائه می‌نماید

MIS  در حقیقت کاربرد تکنولوژی اطلاعات پشتیبانی از فعالیت‌های  تجاری را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در حقیقت نوعی از سیستم اطلاعات کامپیوتری است که توانایی جمع آوری و پردازش اطلاعات از منابع مختلف در موسسه برای تصمیم گیری در رده مدیریتی را دارد این نوع سیستم یک نوع سیستم یکپارچه است که از کاربر و کامپیوتر برای ارائه اطلاعات در پشتیبانی مدیریت و تصمیم گیری در سازمان استفاده می‌نماید.

*۱[MIS] Management Information System : مدیریت سیستم های اطلاعات

* ۲[AIS] Accounting Information Systems: سیستم اطلاعات حسابداری

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.