تخمین زمان مطالعه : ۳ دقیقه

در اقتصاد، یک مدل ساختاری نظری نشان دهنده فرآیندهای اقتصادی توسط مجموعه‌ای از متغییرها و مجموعه‌ای از روابط منطقی یا کمی بین آنها می‌باشد. مدل اقتصادی یک چارچوب ساده طراحی شده برای نشان دادن فرآیندهای پیچیده است که اغلب با استفاده از تکنیک‌های ریاضی انجام می‌پذیرد.

غالبا مدل‌های اقتصادی ثابت کرده‌اند از پارامترهای ساختاری فراهم شده‌اند پارامترها در یک مدل و یا کلاس از مدل جزء پارامترهای ساختاری اساسی می‌باشند. به طورکلی، مدل‌های اقتصادی ثابت کرده‌اند از پارامترهای ساختاری اساسی می‌باشند.

 به طور کلی، مدل‌های اقتصادی شامل ۲ تابع می‌باشد برای اولین بار به عنوان ساده‌سازی انتزاعی کردن داده‌های مشاهده شده می‌باشد و به عنوان ابزاری برای انتخاب داده‌ها بر اساس یک الگو از مطالعه اقتصادی می‌باشد. ساده‌سازی با توجه به پیچیدگی زیادی از فرآیندهای اقتصادی به ویژه برای اقتصاد مهم می‌باشد. این پیچیدگی را می‌توان به تنوع عوامل تعیین کننده در فعالیت‌های اقتصادی نسبت داد این عوامل عبارتند از فرآیندهای تصمیم‌گیری فردی و تعاونی، محدودیت منابع محدودیت‌های زیست محیطی و جغرافیایی، الزامات نهادی و قانونی و نوسانات کاملا تصادفی انتخاب مهم است زیرا ماهیت یک مدل اقتصادی اغلب تعیین خواهد کرد که چه حقایقی دیده می‌شود و چگونه این حقایق را در مدل استفاده نمائیم.

تورم یک مفهوم اقتصادی است که به طور کلی برای اندازه‌گیری تورم نیاز به یک مدل رفتاری می‌باشد به طو‌ری که یک اقتصاددان می‌تواند بین تغییرات واقعی در قیمت و تغییرات در قیمت را که به تورم نسبت داده می‌شود تمایز قائل شود.

استفاده از مدل شامل موارد زیر می‌ باشد:

۱٫پیش بینی فعالیت‌های اقتصادی که به  نتیجه‌گیری‌های منطقی وابسته است

۲٫ارائه سیاست‌های اقتصادی برای تغییر فعالیت‌های اقتصادی آینده

۳٫ارائه دلایل قابل قبول به لحاظ سیاسی در توجیه سیاست‌های اقتصادی در سطح ملی به همراه توضیح و استراتژی شرکت و تاثیر آن در سطح شرکت یا ارائه مشاوره هوشمند برای تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در سطح سازمان.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.