نظریه قیمت گذاری آربیتراژ

نظریه قیمت گذاری آربیتراژ

تخمین زمان مطالعه : ۲ دقیقه

به کسب سود از طریق اختلاف قیمت در دو بازار مختلف آربیتراژ می‌گویند. این اختلاف می‌تواند از لحاظ زمان باشد مثل بازار نقد و آتی و هم می‌تواند از نظر مکانی باشد مثل تفاوت نرخ در بازار نقد و آتی و هم از نظر مکانی مثل تفاوت نرخ در دو بازار در مکان‌های جغرافیای متفاوت می‌باشد. یکپاچه بودن بازارهای مالی امکان آربیتراژ را به علت اختلاف در مکان بازار تقریبا به صفر می‌رساند.

 این نوع آربیتراژ در بازارهای کالایی به علت وجود هزینه‌های نگه‌داری و حمل و نقل کالا باعث ایجاد قیمت‌های متفاوت برای یک کالای خاص می‌گردد. اما اختلاف قیمت به دلیل تفاوت در زمان فرصت آربیتراژی را برای بازارهای مالی و کالایی از طریق قراردادهای جدید و قراردادهای آینده ایجاد می‌نماید آربیتراژ در بازار سهام زمانی ایجاد می‌شود که فرد با حذف ریسک نوسانات قیمت در طول زمان سهم پایه را در یک بازار (نقد و آتی) خریداری نموده و در بازار دیگر به فروش برساند.

در علوم مالی نظریه قیمت‌گذاری عمومی وجود دارد که بازدهی را بر اساس یک رابطه خطی با چند فاکتور بنیادی و کلان اقتصادی، مدل‌سازی می‌نماید. این نظریه توضیح می‌دهد که چه چیزی باعث ایجاد قوت بین بازدهی اوراق بهادار مختلف شده است. مبلغ دارایی‌ها بر اساس تنزیل جریان نقدی مورد انتظار دارایی‌ها بر اساس نرخ تنزل به دست آمده  از مدل آربیتراژ محاسبه می‌گردد. پایه و اساس مدل قیمت‌گذاری آربیتراژ (قانون قیمت واحد) می‌باشد این نظریه در سال ۱۹۷۶توسط یک اقتصاددان به نام استفان راس مطرح گردید. در امور مالی تئوری قیمت‌گذاری آربیتراژ (APT)  یک نظریه کلی از قیمت گذاری دارایی است که بر اساس آن بازده مورد انتظار از یک دارایی مالی می‌تواند به عنوان یک تابع خطی از عوامل مختلف کلان اقتصادی و یا شاخص‌های بازار نظری که در آن حساسیت به تغییرات در هر مدل وجود دارد استفاده شود. این نظریه عاملی است که توسط یک ضریب بتای عامل خاص ارائه شده است. آربیتراژ عمل گرفتن بازده مورد انتظار مثبت از اوراق بهادار بالاتر از حد ارزش‌گذاری و یا کم ارزش در بازار ناکار آمد بوده و بدون هیچ گونه ریسک افزایش و صفر سرمایه گذاری‌های اضافی می‌باشد.

arbitrage pricing theory (APT)       [۱]*

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.