هوش تجاری

هوش‌تجاری [۱]*(BI) مجموعه‌ای ازاستراتژی‌ها، فرایندها، برنامه‌های کاربردی، داده‌ها، محصولات، فن آوری و معماری فنی می‌باشد که برای تبدیل و جمع آوری، تجزیه و تحلیل، ارائه انتشار اطلاعات خام کسب و کار به اطلاعات قابل استفاده و مفید و با معنا استفاده می‌شود. هوش‌تجاری (کسب و کار ) اطلاعات بسیار بزرگ را برای شناسایی و توسعه فرصت‌های جدید مورد استفاده قرار می‌دهد. استفاده ازفرصت‌های جدید و اعمال استراتژیک اثر بخش می‌تواند مزیت هایی را برای بازار رقابتی و پایداری بلندمدت بوجود آورد.

هوش‌تجاری می‌تواند در کسب و کارهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد و در آن کسب و کار ارزش بوجود آورد. با استفاده از این استراتژی می‌توان فرصت‌های جدید و موثر را بر اساس بینش کسب و کار ایجاد نمود. هوش کسب و کار می‌تواند به پشتیبانی از طیف گسترده ای از تصمیمات کسب و کار اعم از عملیاتی تا استراتژیک مورد استفاده قرار گیرد. تصمیم‌گیری عامل عمومی شامل موقعیت‌یابی محصول و یا قیمت‌گذاری می‌باشد. تصمیمات استراتژیک کسب و کار عبارتند از اولویت ها، اهداف و جهت در سریع ترین سطح.

 مهمترین مزیت استفاده از سیستم‌های هوش‌تجاری افزایش اثربخشی در زمینه فرآیند تصمیم‌گیری می‌باشد. داده‌های زیادی در سیستم اطلاعات سازمان‌ها وجود دارد که قسمتی از آن داده‌ها ازتراکنش‌های داخلی سازمان و قسمتی از آنها از منابع خارجی سازمان می‌باشد. اگر این اطلاعات به روش سیستماتیک و ساخت یافته جمع آوری و ذخیره شده باشد باز هم نمی‌توان به صورت مستقیم از آنها برای تصمیم گیری استفاده نمود. این اطلاعات و داده‌ها باید به وسیله ابزارهای مناسب استخراج شود و با استفاده ازروش‌های تحلیل پردازش به اطلاعات و دانش تبدیل شوندتا بتوانیم از آنها در تصمیم گیری استفاده نمائیم .

]Business Intelligence(BI)اطلاعات کسب و کار   ۱]*

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.