Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2159

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2163

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/agrins/domains/agrinsystems.com/public_html/wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 2810
ویژگی‌های داشبورد مدیریتی - توسعه سامانه‌های آگرین

ویژگی‌های داشبورد مدیریتی

ویژگی یک نمایشگر سازمانی را می توان در دو کلمه SMART و IMPACT خلاصه کرد:

۱) ویژگی SMART از حروف ابتدایی ویژگی های زیر گرفته شده است:

▪ ویژگی هم افزایی (Synergetic): نمایشگرهای سازمانی، از لحاظ ارگونومی و دیداری، اثربخش بوده و با جمع آوری و ارائه اطلاعات، باعث هم افزایی اطلاعاتی از جنبه های متفاوت می شوند.

مشاهده شاخص های حیاتی عملکرد (Monitor KPI):نمایشگرهای سازمانی، شاخص های حیاتی عملکرد (KPI) را برای کمک به تصمیم گیری اثربخش، به نمایش می گذارند.

▪ دقت (Accurate):نمایشگرهای سازمانی، اطلاعات و آمار دقیق و داده های پشتیبانی معتبر را به نمایش می گذارند. ▪ پــاسخـگـویـی (Responsive):نمایشگرهای سازمانی، از طریق اخطاردهی به منظور جلب توجه سریع کاربر و برانگیختن واکنش سریع وی، پاسخگوی مرزهای عملکردی از پیش تعیین شده اند.

ب▪ هنگام بودن (Timely):نمایشگرهای سازمانی تمام اطلاعات حال و به روز لازم را برای کمک به تصمیم گیری اثربخش در زمان واقعی و مناسب ارائه می دهند.

۲) ویژگی IMPACT نیز از حروف ابتدای ویژگی های زیر شکل گرفته است:

▪ تعاملی (Interactive):نمایشگرهای سازمانی، امکان کندوکاو لازم برای رسیدن به جزئیات بیشتر، ریشه مسائل و نظائر آنها را به کاربران می دهند. تصور کنید که اگر خلبان بتواند بر نشانگر بنزین خود کلیک کرده و متوجه شود که در ۱۰ دقیقه اخیر حجم بنزین به نصف کاهش یافته است، حتماً درخواهد یافت که مخازن سوخت هواپیما نشتی دارند.

▪ دسترسی به داده های پیشین (More data history):ایشگرهای سازمانی قابلیت مرور روندهای گذشته را به کاربران می دهند. به عنوان نمونه، ممکن است در زمان کنونی نوعی رشد در سهم بازار سازمان مشاهده شود، اما با مرور روندهای گذشته، رکودی آشکار نسبت به سال پیش نمایان شود.

▪ شخصی سازی (Personalized):شیوه ارائه اطلاعات توسط نمایشگر برای هر فرد، واحد ویژگی مربوط به مسئولیت اوست. برای نمونه، مدیر فروش بخش غربی نیازمند مقیاس های مربوط به ناحیه خود و مدیر فروش بخش شرقی نیز نیازمند مقیاس های مربوط به ناحیه خود است.

▪ قابلیت تحلیل (Analytical):نمایشگرهای سازمانی قابلیت تحلیل هایی نظیر «اگر چنین شد، آن وقت …» را فراهم ساخته و با ارائه متغیرهای مختلف، قوه ادراک فرد را افزایش می دهند.

▪ مشارکت (Collaborative):نمایشگرهای سازمانی، قابلیت تعویض یادداشت ها و یا نظرات را فراهم می سازند. ▪ پی گیری (ability Track):نمایشگرهای سازمانی قابلیت پیگیری مقیاس های موردعلاقه هر فرد را برای وی فراهم می سازند. مثلاً ممکن است مدیر فروش بخش شرقی مایلبه دنبال کردن سهم بازار و مدیر فروش بخش غربی مایل به دنبال کردن موجودی خود باشد.

برگرفته از مقاله تحلیل داشبور مدیریتی دکتر احمدی

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.