چارچوب حسابداری مدیریت زیست محیطی

تخمین زمان مطالعه :۵ دقیقه

با درک حسابداری مدیریت زیست محیطی و اهمیت فزآینده آن تحولات جدید در نظر گرفته شده است. نمای جهانی مسائل زیست محیطی، به دلیل وقوع سریع رخدادهایی مثل نشت شیمیایی بوپال (۱۹۸۴)و نشت نفت اگزون و والدز(۱۹۸۹) به طور قابل توجهی طی دو دهه گذشته افزایش یافته است. این وقایع مورد توجه رسانه‌های جهانی واقع شد و موجب افزایش نگرانی‌ها درباره مسائل عمده مانند گرم شدن کره زمین، کاهش منابع تجدید ناپذیر و از دست دادن زیستگاه‌های طبیعی گردید. این مقاله بر مزایای استفاده و بکارگیری حسابداری مدیریت زیست محیطی در شرکت‌ها تاکید دارد.

 جهت درک مزایا و موارد استفاده از چنین سیستم‌هایی چارچوبی برای توسعه و پیاده سازی سیستم حسابداری مدیریت زیست محیطی در یک سازمان ترسیم شده است چارچوب حسابداری مدیریت زیست محیطی تفاوت بین روش حسابداری مالی سنتی و حسابداری مدیریت زیست محیطی را یافته و مقایسه می‌کند. استفاده از سیستمی برای کمک به تصمیمات مدیریت در رابطه با طراحی محصولات سازگار با محیط زیست  جهت وفق دادن فرآیند تولید با مدیریت ضایعات را تایید می‌کند. حسابداری مدیریت محیط زیست رویکردی جدید برای بهبود عملکرد زیست محیطی شرکت می‌باشد اجرای صحیح سیستم می‌تواند از شفافیت شرکت در گزارش هزینه‌های زیست محیطی اطمینان داده و دستیابی اجتماعی شرکت‌ها به آنها کمک می‌کند تمام این موارد به نوبه خود در افزایش شهرت شرکت در رسانه‌ها و در میان سهام‌داران خود موثر می‌باشد. حسابدار زیست محیطی حوزه وسیعی از حسابداری است که در خصوص گزارشاتی جهت کاربرد داخلی که حسابداری مدیریت زیست محیطی نام دارد ارائه می‌کند تا به تصمیم‌گیری مدیریت در مورد قیمت‌گذاری، کنترل هزینه‌های ثابت و بودجه‌بندی سرمایه‌ای کمک کند و کاربرد خارجی آن که افشای اطلاعات زیست محیطی است و مورد علاقه عموم و مجمع مالی می‌باشد.

حسابداری زیست محیطی زیر مجموعه حسابداری می باشد و اطلاعاتی را برای کمک کردن به تصمیم گیری‌های قیمت‌گذاری مدیریت کنترل سربار بودجه‌بندی سرمایه‌ای، برای استفاده کنندگان درون سازمانی ایجاد می‌نماید و افشای اطلاعات زیست محیطی برای حفظ منافع عمومی و جامعه را برای استفاده کنندگان برون سازمانی تهیه می‌نماید. حسابداری درون سازمانی محیط زیست را حسابداری مدیریت محیطی می‌نامند.

 اثرات چند گانه فعالیت‌های تجاری بر روی محیط به شرح زیر می‌باشد

عناصر محیطی تجاری عبارتند از

۱٫وسایل : شامل آب، هوا و آلودگی زیر زمینی

۲٫نقاط بهره برداری شده : شامل آب آشامیدنی، زمین و مسکن و گونه‌های که در معرض خطر قرار دارند

۳٫موقعیت‌های جهانی : شامل اقیانوس‌ها، اتمسفر و ….

از وظایف واحدهای تجاری پالایش آلاینده‌ها از جمله گازهای سمی پر خطر و گرم می‌باشد

 برای انجام این کار توجه به عوامل چندگانه غیر مالی و مالی برای تجزیه و تحلیل آمار محیطی با هدف یکپارچه سازی تصمیم‌های مدیریت و گزارش‌گری حسابداری نیازمندیم که این عوامل شامل:

۱٫ملزومات زیست محیطی

۲٫امور مالی و مدیریت مخاطره

۳٫رویه‌های مدیریتی و سیستم‌های کنترلی  

 حسابداری مدیریت زیست محیطی (EMA) به عنوان تولید تجزیه و تحلیل و استفاده از اطلاعات مالی و غیر مالی جهت حمایت از مدیریت در غالب شرکت یا تجارت شناخته شده است(EMA) رویه‌های تجاری زیست محیطی را یکپارچه می‌نماید و ساختار تجارت را یکپارچه می‌سازد.

EMA شناسایی، جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و استفاده از دو نوع اطلاعات برای تصمیم‌گیری داخلی سازمان می‌باشد قطعا حسابداران باید نقش ویژه‌ای در EMA داشته باشند از آنجایی که آنها دسترسی به اطلاعات و داده‌های مهم سیستم را برای فعالیت‌های پولی دارند توانایی برای بهبود و یا بررسی کیفیت اطلاعات و مهارت‌های لازم برای استفاده این اطلاعات که در تصمیم‌گیری‌ها دارند منطقی است. کشورها و سازمان‌های مختلف به طور کلی زبان و شیوه‌های انطباق EMA را با توجه به اهداف خود دارند مقدار مشخصی از تجربه و تنوع به دلیل وجود EMA در سازمان است که یک روش نو و جدید و در حال ظهور در زمینه حسابداری و مقایسه با حسابداری مدیریت معمولی می‌باشد EMA برای تصمیمات و فعالیت‌های مدیریت مفید بوده و همچنین برای گزارش‌دهی خارجی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.