چرخه تجارت

تخمین زمان مطالعه : ۳دقیقه

چرخه کسب و کار یا چرخه اقتصادی حرکتی رو به پایین و به سمت بالا از تولید ناخالص داخلی [GDP) *[۱)در اطراف روند رشد در بلند مدت می‌باشد. نوسانات به طور معمول شامل تغییرات در طول زمان بین دوره رشد نسبتا سریع اقتصادی (گسترش و یا رونق) و دوره‌های رکود نسبی و یا کاهش (انقباضات یا رکود) است. چرخه کسب و کار معمولا با توجه به نرخ رشد تولید ناخالص داخلی واقعی اندازه گیری می‌شود. با این وجود چرخه تجارت اغلب مدت‌ها استفاده می‌شود. این نوسانات در فعالیت‌های اقتصادی و انجام تناوب یکنواخت و یا قابل پیش بینی نشان داده نمی‌شود. سیکل مصرف متداول و محبوب رونق و رکود، اشاره به نوسانات در گسترش سریع و انقباضات شدید دارد. نوسانات کسب و کار از مسائل مهم در اقتصاد کلان است.

گاهی در کل اقتصاد، تولید با کاهش تورم همراه است. گاهی نیز کسب و کار (اقتصاد) افزایش تولید و کاهش بیکاری را تجربه می‌نماید که در این دوره‌ها تورم بالاست.

 مطابق قانون تقاضا برای صورت ثبات سایر شرایط با افزایش قیمت‌های یک کالا تقاضا برای آن کالا کم می‌شود.  متقاضیان کالاها عموما مصرف کنندگان می‌باشند لذا این قانون شهودا صحیح به نظر می‌رسد. در سال ۱۸۶۰ اقتصاد دان فرانسوی کلمنت Juglar ، چرخه اقتصادی Juglar  را ارائه داد که سال‌های طولانی این چرخه شناخته شده بود اگر چه این چرخه قاعده سختی ندارد اما مدت زمان طولانی استفاده می‌شده است.

چرخه ۴Juglar   مرحله دارد  که عبارتند از :

۱٫گسترش ( افزایش در تولید و قیمت، نرخ کم سود )

۲٫بحران (سقوط سهام بورس و ورشکستگی‌های متعدد ی از شرکت‌ها )باعث رخ دادن بحران می‌گردد.

۳٫ رکود اقتصادی ( افت قیمت‌ها در خروجی، بالا رفتن نرخ سود)

۴٫بهبود ( بازیابی سهام به دلیل کاهش قیمت و در آمد)

gross domestic product(GDP)تغییرات درآمد سرانه کشورهادر کوتاه مدت     [۱]*

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.