کمیته حسابرسی

تخمین زمان مطالعه : ۵ دقیقه

در اوایل دهه ۱۹۴۰ تا کنون نقش مهمی در راهبری شرکت‌های سهامی داشته‌اند و اهمیت کمک‌هایی که کرده‌اند در سال‌های اخیر قابل مشاهده است کمیته‌های حسابرسی را محافظان سازمان می‌نامند. آنها می‌دانند که برای صادقانه بودن وضعیت مالی شرکت‌های سهامی عام، اطمینان بخشی نمایند. کمیته حسابرسی کمیته‌های عملیاتی از اعضای هیئت مدیره هستند که به اتهامات گزارشگری مالی و افشای آنها می‌پردازند اعضای کمیته از مدیران هیئت مدیره سازمان می‌باشند و یک رئیس از میان اعضای کمیته برای مدیریت کمیته انتخاب می‌شود.کمیته حسابرسی معمولا قدرت بدست آوردن منابع مشاوره و تخصص لازم برای انجام مسئولیت‌های خود را دارند. نقش کمیته حسابرسی همچنان در عبور از قانون Starbanes-Oxley  به عنوان یک نتیجه در سال ۲۰۰۲ بوده است. بسیاری از کمیته‌های حسابرسی نظارت بر تکامل فعالیت‌های انطباق و مدیریت ریسک نظارت دارند. کمیته حسابرسی ممکن است برای سود سازمان و یا سود موجودیت‌های یک سازمان ایجاد شود.

کمیته بین المللی حسابرسی کمیته‌ای است که در آن هیئت مدیره مسئول نظارت بر فرآیندهای گزارش‌گری مالی، انتخاب حسابرس مستقل و دریافت نتایج ممیزی داخلی و خارجی سازمان می‌باشد. این کمیته به کمک هیئت مدیره به انجام حاکمیت شرکتی و مسئولیت نظارت در رابطه با گزارش‌گری یک نهاد، سیستم کنترل داخلی سیستم مدیریت ریسک و توابع ممیزی داخلی و خارجی می‌پردازد. ارائه مشاوره و پیشنهادات به هیئت مدیره در محدوده نقشه‌های این کمیته می‌باشد. شرایط استفاده از مراجع و الزامات مورد نیاز برای هر کمیته حسابرسی برای هر کشور متفاوت می‌باشد. اما ممکن است قوانین تحت تاثیر اتحادیه‌های اقتصادی قرارگیرد. دستورات اتحادیه‌های اروپا از طریق قانون‌گذاری در سطح کشور اعمال می‌شود. اگر چه الزامات قانونی خاص ممکن است در هر کشور متفاوت باشد، اما منبع قانون در مسائل حسابرسی حاکمیت شرکتی است که اغلب در حاکمیت شرکتی غیر اجباری است از دیدگاه قانون سازمان‌های دولتی این توانایی را دارند که برای صادر کنندگان اوراق بهادار مثل بازارهای سهام یک‌سری مقررات را وضع نمایند و کمیسیون اوراق بهادار SEC در تاسیس و نظارت بر کمیته حسابرسی شرکت‌های سهامی عام از ابتدای شروع به کار شرکت‌ها مشارکتی موثر داشته‌اند.

طبق قوانین اوراق بهادار تعریف کنونی کمیته حسابداری به صورت زیر می باشد:

۱ .کمیته که در درون یک هیئت مدیره صادر کننده اوراق بهادار تشکیل می‌شود و اعضای آن صرفا اعضای هیئت مدیره می‌باشند. هدف آن نظارت و سرپرستی فرآیندهای گزارش‌گری مالی می‌باشد و بر حسابداری صادر کننده اوراق بر صورت‌های مالی نظارت دارد.

۲٫اگر صادر کننده کمیته‌ای نداشته باشد در این صورت هیئت مدیره این وظایف را بر عهده خواهد گرفت.

 کمیته حسابرسی اشاره به نهاد نظارتی است که با نظارت بر وظایف حسابرسی و کنترل این سازمان عنوان شده است، اگر چه این وظایف اغلب به یک کمیته حسابرسی از هیئت مدیره واگذار می‌شود، نظارت بر فرآیندهای گزارش‌گری مالی،  نظارت بر اثر بخشی کنترل داخلی شرکت، حسابرسی داخلی باید در کمیته حسابرسی قابل اجرا باشد و کمیته حسابرسی هم‌چنین سیستم‌های مدیریت ریسک، نظارت بر ممیزی قانونی از حساب‌های سالانه و تثبیت آنها، نقد و بررسی و نظارت بر استقلال حسابرس و یا حسابرسی شرکت‌های قانونی و به ویژه خدمات اضافی را به سازمان ممیزی با ارجاع به استانداردهای حسابرسی بررسی می‌نماید.

کمیته حسابرسی معمولا به بررسی صورت‌های مالی ۳ ماهه و سالانه در شرکتهای دولتی می‌پردازد. علاوه بر این اعضای کمیته اغلب به برآوردهای حسابداری پیچیده و قضاوت شده توسط مدیریت و اجرای اصول حسابداری جدید و یا مقررات موثر می‌پردازد.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.