گزارشگری مالی و حسابداریXBRL

گزارشگری مالی و حسابداریXBRL

تخمین زمان مطالعه : ۵دقیقه

ارائه گزارشات مالی‌ در آینده به صورت دیجیتالی خواهد بود، استاندارد زبان مبادله اطلاعات هنوز مشخص نشده است. در حال حاضر، ارائه اطلاعات مالی دیجیتال بیشتر  به زبان کدگذاری بهم  پیوسته(HTML) می‌باشد، که روش نمایش اطلاعات را کنترل می‌نماید. فرمت کدگذاری  HTML به راحتی اجازه جستجو، آنالیز، یا دست‌کاری اطلاعات را نمی‌دهد. زبان گزارش‌گری مالی قابل توسعه [۱]*(XBRL) ابزاری از زبان کدگذاری قابل توسعه (XML) می‌باشد که به طور ویژه برای گزارش‌گری مالی و تجاری طراحی گردیده است، که به وسیله کنسرسیومی از سازمان‌های مالی، شرکت‌های حسابداری، تهیه کنندگان خدمات مالی، و شرکت‌های تکنولوژی توسعه می‌یابد. این روش کدگذاری برای ایجاد گزارش‌های مالی که به سادگی در اینترنت منتقل می‌شوند طراحی شده است. سرمایه گذاران نیازمند اطلاعات دقیق و قابل اتکا هستند که بتواند به سرعت برای کمک به آنها در اخذ تصمیمات آگاهانه تحویل شود، ووب سایت‌های شرکت منابع حیاتی این اطلاعات هستند(XBRL) این نیازها را برطرف می‌نماید و سودمندی اطلاعات مالی را در اینترنت افزایش می‌دهد.

استفاده از XBRL،‌ صورت‌های مالی، اسناد وام بانکی، پرونده‌های مالیاتی تحویل شده از طریق اینترنت به مراجع قانونی، تحلیل‌گران، و اعتبارات به دست آمده سرمایه‌گذاران، را کدگذاری نموده و کارایی و اثربخشی را افزایش می‌دهد، داده‌های XBRL می‌توانند با بالاترین استقلال تکنولوژیکی و کمترین دخالت انسان مبادله شوند.
XBRL داده‌ها را قادر می‌سازد تا به صورت الکترونیکی خوانده شوند، و در اسناد جایگزین گردآوری و توسط دیگر سیستم‌های کامپیوتری خوانده شوند. همچنینXBRL  می‌تواند در تهیه صورت‌های مالی و گزارش‌های قابل خواندن توسط شخص نیز مورد استفاده قرارگیرد، مهمترین و بزرگترین مزیت XBRL در قادر ساختن سیستم‌های کامپیوتری، بازیابی داده‌ها به صورت مستقیم از اسناد جایگزین XBRL است. پس می‌توان داده‌ها را به شکلی که نیازهای استفاده کنندگان خاص مثل تحلیل‌گران مالی یا مراجع قانونی را برطرف کند، سازماندهی نمود. صورت‌های مالی یک شرکت نقش مهمی در کاهش عدم تقارن و صداقت در عملکرد بازار سرمایه بازی می‌کنند. حسابرسان نقش کلیدی در اطمینان از یکپارچگی و بی نقص بودن اطلاعات ایفا می‌کنند. شرکت‌های معتبر انگیزه بیشتری برای انجام یک حسابرسی با کیفیت بالاتر دارند کیفیت بالاتر حسابرسی باید عدم تقارن ناآگاهانه اطلاعات بین مدیران و تامین کنندگان را از سرمایه کاهش دهند و در نتیجه منجر به یک تصمیم‌گیری صحیح شود و تصمیمات مالی یک شرکت را تحت تاثیر قرار دهد. کیفیت حسابرسی حسابرسان می‌تواند عدم تقارن اطلاعات در مورد در آمد آینده را کاهش دهد. صرف نظر از کیفیت حسابرسی این مدل نشان می‌دهد که ممکن است صدور اوراق سهام در یک شرکت زمانی بیشتر باشد که شرکت به چشم انداز خود خوش بین باشد. واقعیت این است که درجه انتخاب نامساعد در دوره‌های خوب اقتصادی پایین‌تر است، با این حال درجه متوسط انتخاب نامساعد برای  شرکت‌هایی که توسط حسابرسان با کیفیت پایین حسابرسی می‌شوند بالاتر است. تامین مالی در شرکت‌ها یکی از مهم‌ترین تصمیمات مدیریت مالی به حساب می‌آید. تامین‌کنندگان منابع مالی مانند سهامداران و اعتباردهندگان برای تصمیم‌گیری به اطلاعات مختلف از جمله صورت‌های مالی قابل اتکا بنگاه‌های اقتصادی نیاز دارند کیفیت حسابرسی می‌تواند عاملی موثر و تاثیر گذار بر ساختار سرمایه در شرکت‌ها باشد. استقلال حسابرس قابلیت گزارش‌های مالی شرکت را افزایش می‌دهد و سرمایه‌گذاران را در اخذ تصمیمات منطقی یاری می‌دهد. ایفای نقش حسابرسی مستلزم ارائه خدمات با کیفیت بیشتر می‌باشد از مهمترین آنها استقلال و تخصص حسابداری می‌باشد. به همین دلیل انتخاب و تغییر حسابرس برکیفیت حسابرسی و تصمیمات سرمایه‌گذاران و سایر فعالان بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد. XBRL فن‌آوری توسعه یافته‌ای است که ساختار مستندات ارائه شده را حفظ می‌نماید و مزیت اصلی آن این است که قابل‌ فهم و قابل خواندن است و داده‌های گزارش مالی می‌تواند به صورت الکترونیکی استخراج و مخابره شود.

Xtensible Business Reporting Language(XBRL)زبان گزارشگری تجاری گسترش پذیر      [۱]*

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

لطفا ایمیل خود را بررسی کنید.